Jeden z najstarszych klubów piłkarskich w Polsce i obecnie główna drużyna Warszawy, której siedziba na początku mieściła się na terytorium Ukrainy. Historia tego klubu sięga czasów starożytnych, w tragicznej epoce. Jednak pomimo wyzwań czasu zawodnicy walczyli o „Legię” zarówno na boisku, jak i poza nim. Więcej o ciekawej historii warszawskiego klubu w różnych okresach przeczytasz na iwarsaw.eu.
Od czego się zaczęła historia klubu „Legia”?
Co roku w pierwszych tygodniach wiosny Warszawa świętuje dzień założenia jednej z najstarszych drużyn piłkarskich w mieście. Ze źródeł historycznych wiadomo, że klub powstał w 1916 roku na bazie polskiego oddziału, który wówczas mieścił się na Wołyniu. Tam mieszkańcy ziem ukraińskich znajdowali czas na swoją ulubioną grę pomiędzy służbą wojskową.
Nazwa „Legia” odnosi się do legionów polskich, które walczyły z wrogiem podczas I wojny światowej. Pierwsza skład drużyny zaprezentował się dość skutecznie w debiutanckich meczach, a to wszystko było dzięki temu, że zawodnicy mieli już doświadczenie w grze w piłkę nożną. W porównaniu z innymi drużynami wojskowymi „legioniści” wyglądali na potężniejszych – fenomenalnie zwyciężyli nad innymi drużynami na boisku.
Latem 1916 roku w wyniku niepowodzeń na froncie wschodnim klub osiedlił się w Warszawie. W czasie wojny w stolicy Polski dominowała lokalna „Polonia”, a tytuł mistrza stanu należał do „Cracovii”. Aby zdobyć szacunek miejscowych kibiców, „legioniści” musieli prześcignąć tych drugich. Chociaż ambitnego planu nie udało się zrealizować w 100% – podzielili punkty z „Polonią”, ale udało się zostać „nieoficjalnymi mistrzami kraju” po zwycięstwie nad ówczesnym mistrzem „Cracovią”. Kolejna seria meczów bez porażek zmusiła jednak kibiców stolicy do rozpoczęcia kibicowania „Legii”.

Rozwój warszawskiej drużyny
Po zakończeniu I wojny światowej rozpoczęła się nowa historia drużyny piłkarskiej. W 1920 roku „Legioniści” starali się o udział w turnieju polskiej piłki nożnej, a nawet zmienili nazwę drużyny na Wojskowy Klub Sportowy. Wtedy „biało-czarne” połączyli się z innym starszym klubem, łącząc swoje barwy z „biało-zielonymi” klubu „Korona”. Ten historyczny krok pozwolił im grać z cywilami w lokalnych mistrzostwach, gdzie ostatecznie „WKS” zdobył tylko brązowy medal. Jedną z głównych przyczyn takiego wyniku była wojna ze Związkiem Radzieckim, w wyniku której główni piłkarze wspomnianej drużyny udali się na front.
Historia formowania „Legii” w 1927 roku związana jest z nowo utworzoną Ligą Polską, na której czele stanął prezes warszawskiego zespołu. W debiutanckim sezonie obecnego turnieju „Legia” pokonała swojego rywala w Łodzi wynikiem 6:1. Wtedy piłkarz „Legii” ustanowił dwa rekordy na raz: pierwszą bramkę zdobytą z rzutu wolnego i pierwszego hat-tricka w historii klubu. W tym samym roku doszło także do największej porażki w lidze – 2:11 z „Pogonią Lwów”. Ogólnie klub zajął piąte miejsce, zdążył zadebiutować także w Pucharze Polski, gdzie na własnym boisku rozgromił warszawską „Polonię”, a Marian Łańko zdobył 31 bramkę w sezonie. W kolejnych latach „Legia” zaczęła spisywać się jeszcze lepiej, zyskując status najlepszej drużyny Warszawy.
Lata przedwojenne w historii „Legii” były dość niejednoznaczne. Z jednej strony pojawił się legendarny „Stadion Wojska Polskiego”, na którym drużyna nie przegrała z „Barceloną”, a także po raz pierwszy zdołała zatriumfować w ogólnopolskim turnieju. Z drugiej strony w niektórych sezonach „legioniści” ponieśli porażkę – o mało nie spadli z pierwszej ligi. Liderzy klubu sportowego zareagowali na to odejściem z drużyny prawie wszystkich osób cywilnych, ponownie skupiając się na wojskowych.

Okres powojenny w historii drużyny
Po wyzwoleniu ziem polskich spod wrogich armii i pokonaniu nazistów klub piłkarski ponownie zmienił nazwę, barwę i skład. Jedyne, co się nie zmieniło, to niestabilne wyniki warszawskiej drużyny. W czasach powojennych drużyna odpadła z turnieju, przegrywając w finale Pucharu Polski. Udało się odrobić straty w oczach kibiców już w pierwszym triumfalnym roku, kiedy „Legia” zdobyła zarówno Puchar, jak i mistrzostwo Polski.
Później, dzięki sukcesom na własnym stadionie, warszawska reprezentacja spotkała się na Pucharu Europy Mistrzów Krajowych ze „Slovanem” z Bratysławy. Mistrz Czechosłowacji dwukrotnie przegrał z Polakami, ale „Legii” nie udało się odnieść zwycięstwa w kolejnych meczach. Na miejscowym stadionie ponad czterdzieści tysięcy mieszkańców stolicy wspierało swoją drużynę.
W połowie XX wieku kierownictwo „WKS Legia” założyło nową organizację sportową, przywracając klubowi pierwszą nazwę – Wojskowy Klub Sportowy „Legia”. W ówczesnej Warszawie zatwierdzono nowoczesne barwy i herb: biało-czerwono-zielono-czarny. Pod koniec lat pięćdziesiątych zmodernizowana „Legia” została zaproszona przez hiszpańską „Barcelonę” do rozegrania meczu otwarcia legendarnego „Camp Nou”. Polacy zgodzili się, ponieważ kiedyś „Katalończycy” również przyjechali, aby nadać impuls nowej historii obiektu sportowego w Warszawie.
Później „legioniści” zapadli w pamięć walką w polskiej lidze i pucharze o najwyższe miejsca, mimo zmiany regulaminu turnieju. W latach 60. ustanowili rekord kraju jako pierwsza polska drużyna, która dotarła do ¼ etapu jakiegokolwiek europejskiego turnieju klubowego. Później znowu pierwsze miejsce w mistrzostwach Polski i wejście do półfinału Pucharów Europy.
Przed reorganizacją klubu piłkarskiego „Warszawiacy” utrzymali status gigantów polskiej piłki nożnej, walcząc w każdym sezonie o medale i z sukcesem występując na arenie europejskiej. A pod koniec XX wieku pojawił się nowy inwestor, drużyna wzbogaciła się o utalentowanych zawodników, jednak reputacja „Legii” ucierpiała z powodu spraw korupcyjnych nowego zarządu.
W 1997 roku klubem zaczęła zarządzać południowokoreańska firma „Daewoo”. Sportowa Spółka Akcyjna „Legia” Warszawa to nowa nazwa stołecznej drużyny, która od nowego tysiąclecia miała w dalszym ciągu zachwycać kibiców pucharami i tytułami, a nie tylko „obietnicami”.

Historia drużyny na początku XXI wieku i dotychczas
Warszawscy kibice nie byli zadowoleni z azjatyckich właścicieli, zwłaszcza ze zmiany nazwy klubu. Jednak kierownictwo „Daewoo” również nie było zachwycone wynikami występów Polaków, dlatego w 2001 roku opuściło lokalny rynek piłkarski.
„Legia” Warszawa SSA po powrocie przywróciła nie tylko swoją historyczną nazwę, ale także niestabilną wydajność. W kolejnych sezonach drużyna zaczęła słabiej wypadać w europejskich turniejach, zdobywała medale mistrzostw kraju, ale odpadała w pierwszych rundach Pucharu Polski.
W sezonie 2013-14 „legioniści” zdobyli dziesiąty tytuł mistrzowski, a następnie po raz pierwszy od dwudziestu jeden lat dotarli do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Czekali tam jednak na nich tak potężni przeciwnicy jak madrycki „Real”, niemiecki „Borussia” i portugalski „Sporting”.
Dziś „Legia” ma reputację legendarnego polskiego klubu piłkarskiego, który co sezon walczy o najwyższe miejsca w ogólnopolskim turnieju, a także stara się przedostać do fazy grupowej na arenie europejskiej. W czasie swojego istnienia „Legioniści” zdobyli wiele nagród: 15 złotych, 14 srebrnych i 13 brązowych medali Mistrzostw Polski; 20-krotny zdobywca Pucharu Polski i 5-krotny Superpucharów. Najważniejszy jest jednak dla nich szacunek zdesperowanych warszawskich kibiców. Domowe mecze „Legii” nie są łatwe dla wszystkich ich przeciwników – niezależnie od tego, czy jest to lokalny, odwieczny rywal, czy gigant światowego futbolu.
